Przejdź do treści

Bezpieczne Wakacje 2019

Bezpieczne Wakacje 2019

Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia jednak, że niejednokrotnie zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Chcąc ograniczyć zagrożenie skorzystajcie Państwo z naszych porad:

5 zasad bezpieczeństwa nad wodą

1. Pilnuj dziecka nawet na strzeżonej plaży – Wakacje z dzieckiem oznaczają bezwzględne korzystanie ze strzeżonych kąpielisk. W strefach wydzielonych dla dzieci poziom wody nie przekracza 40 cm, a dno sprawdzane jest codziennie. Ratownicy bardzo uważnie obserwują teren, jednak nie sposób zobaczyć wszystkiego, gdy na plaży jest bardzo tłoczno. Pamiętajmy, że odpowiedzialność za dziecko spoczywa na nas, a obecność ratowników nie zwalnia nas            z pilnowania pociechy

2. Wiesz, w jaki sposób zwrócić się po pomoc do ratownika – gdy dziecko będzie potrzebowało pomocy, twoje wołanie może nie przebić się przez panujący na plaży gwar. Najlepszym sposobem uzyskania sprawnej pomocy, rekomendowanym przez ratowników, jest skrzyżowanie i rozkładania nad sobą nad sobą rąk. Przed wypoczynkiem nad wodą wpisz także do telefonu numery alarmowe: 601 100 100 (numer ratunkowy nad wodą) i 112 (europejski numer ratunkowy).

3. Unikaj plażowania w południe – rano i popołudniem dziecko jest mniej narażone na udar słoneczny. W upalne dni wybieraj się więc na plażę do godziny 11 i po 16. W tym czasie i tak zapewnij dziecku dostęp do cienia oraz pamiętaj o konieczności stosowania kremów z filtrem i zakryciu głowy dziecka.

4. Korzystaj z kamizelek – jeśli podczas urlopu nad jeziorem zdecydujecie się na pływanie łódką lub kajakiem, koniecznie załóż dziecku kamizelkę dopasowaną do wagi i wzrostu dziecka. Kamizelka powinna mieć kołnierz i być zapięta.

5. Unikaj nagłego wchodzenia i skoków do zimnej wody – już przed wyjazdem uświadom dziecko, że wskakiwanie do zimnej wody z nagrzanej plaży może mieć poważne konsekwencje. Naucz dziecko stopniowego wchodzenia do zbiornika wodnego, poczynając od ochlapania stóp, nadgarstków oraz pachwin.

Wychodząc w góry,w miejscu pobytu zawsze zostawiamy wiadomość o trasie wycieczki    i planowanej godzinie powrotu. Zanim jednak wyruszycie w trasę przydadzą się przewodniki i mapy turystyczne do zaplanowania wycieczki. Trzeba bowiem poznać przebieg wybranego szlaku, sieć schronisk turystycznych w pobliżu trasy, oszacować czas marszu. Przyda się też informacja o lokalizacji szałasów, schronów i leśniczówek - stanowią schronienie w przypadku nagłej zmiany pogody.

Podstawą ekwipunku zdobywcy gór jest wygodne obuwie. W plecaku przede wszystkim powinien znaleźć się telefon komórkowy z naładowaną do pełna baterią i zapisanymi numerami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - 601 100 300 oraz numerem alarmowym 985.

Ponadto - pomimo, że to lato - zabieramy czapkę i rękawiczki, szalik, zapasowe skarpety (najlepiej wełniane - choć "szczypią" w nogi, to jednak nie ma lepszego sposobu na uniknięcie pęcherzy na stopach), koszulę i płaszcz przeciwdeszczowy. Nie zapominamy o podręcznej apteczce, latarce i zapałkach.

Koniecznie należy zwrócić uwagę, aby dopasować rodzaj szlaku turystycznego do własnych możliwości. Trasa powinna zostać tak dobrana, by była zgodna z kondycją, stanem zdrowia, wiekiem czy warunkami atmosferycznymi.

Każdą trasę należy planować w oparciu o dostępne przewodniki i/lub mapy turystyczne, szczególnie, gdy jest to rejon przez turystę nieznany.

w podróży

W każdej podróży przyda się telefon komórkowy z zapisanymi numerami alarmowymi: 112 - centrum powiadamiania ratunkowego, 997 - policja, 998 - straż pożarna, 999 - pogotowie ratunkowe oraz kontaktem ICE w książce adresowej. Skrót ICE w telefonie jest ogólnoświatowym symbolem ratującym życie. Powinieneś pod nim zapisać numer telefonu osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku. Tak zapisany kontakt pozwala ratownikom na zadzwonienie pod wskazany numer i uzyskanie ważnych informacji o poszkodowanej osobie, takich jak grupa krwi, przyjmowane leki itp. Jeśli masz kilka osób, które mogą udzielić informacji na twój temat, ich numery zapisz jako nazwy kontaktów ICE1, ICE2 itd.

Zapamiętaj - warto słuchać poleceń obsługi lotniska, personelu samolotu, czy pociągu. Ci ludzie są tam po to, byś bezpiecznie dotarł na wakacje i wrócił do domu.
TELEFONY ALARMOWE
112 z telefonu komórkowego
policja - 997
straż pożarna - 998
pogotowie ratunkowe - 999

Bezpłatna infolinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej - Nowe Narkotyki: 800 060 800  (czynna całą dobę)

Antynarkotykowy telefon zaufania: 801 199 990 (czynny codziennie w godz. 16.00-21.00)

Do pobrania:

- ABC Grzybiarza

- Bezpieczne i higieniczne warunki wypoczynku z punktu widzenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej

- Kleszcze - ulotka

- O SŁOŃCie Się - ulotka

- Nie toń w nikotynie - plakat

- Rusz głową - ulotka

- Patent na bezpieczne wakacje - ulotka

- Ulotka wakacyjna

- Zatrucia pokarmowe - ulotka

- Biorąc nie jesteś sobą - ulotka

Wróć